Ohlédnutí se za volbami do AS ZČU

Mdlá předvolební kampaň, poklidný průběh, vesměs nízká až velmi nízká volební účast a celkem očekávatelné výsledky. Tak by se daly alespoň z pohledu studentské části shrnout volby do AS ZČU, které na naší univerzitě probíhaly minulý týden. V akademické části pak byly v účasti voličů zaznamenány obrovské rozdíly mezi jednotlivými fakultami, až na výjimky se však i zde obešlo hlasování bez velkých překvapení.To, že letošní volby nebudou z pohledu studentů zrovna událostí, která by měla rozhýbat univerzitu, se dalo odhadnout již před jejich začátkem. Volební plakáty se vyskytovaly ve většině budov zcela sporadicky. Pokud se už nějaké našly, tak na nich bylo zpravidla možné spatřit pouze fotografie a dosti bezobsažná hesla typu “Koření do menz” apod. Možnost zveřejnit svůj propagační leták na Dioné využila pouze výrazná menšina kandidátů, přičemž  to byly paradoxně často lidé, kteří měli zvolení díky nedostatku protikandidátů stejně jisté. Naopak z poměrně silně obsazených volebních celků jako FEL či celek studentů doktorského studia napříč ZČU nám k volbám do AS ZČU nepřišly prezentace vůbec žádné. Neoficiální soutěž o nejkomplexněji pojatý volební program vyhráli bez diskuze Bc. Vít Procházka a Martin Mildorf z FF, o jejich podrobně rozepsaných prioritách do dalších dvou let si můžete počíst zde

          I v této souvislosti pak těžko překvapí, že volební účast studentů byla napříč univerzitou zase o něco nižší než při minulých volbách, podle všeho byl zaznamenán v průměru nejhorší výsledek za dobu existence akademických senátů. Celkově přišlo hlasovat jen něco přes 1400 studentů ze zhruba 17000 možných, účast tak jen mírně překročila hranici osmi procent. Nejlépe na tom byly FEL (téměř 20 %) a FZS (zhruba 16 %), naopak na FF a UUD volilo pouze zhruba jedno procento studentů. Doktorandů přišla poté napříč univerzitou volit necelá čtvrtina.

Předběžné výsledky voleb do AS ZČU najdete zde. Ve studentské části jsou zajímavé výsledky z FEL, kde nejvíce hlasů získala Bc. Kateřina Mizerová (i z výsledků voleb do fakultního senátu bylo vidět, že holky to při hlasování na této fakultě mají tradičně dobré :)) , spolu s ní postupuje Bc. Lukáš Harvánek z Koordinátorů FEL. Naopak těsně pod čarou skončil současný senátor Bc. Jan Hudek, poměrně překvapivé je alespoň pro mě až 8. místo a pouhých 25 hlasů pro Bc. Jana Korunku alias Kapra, organizátora nejrůznějších párty apod. 

  Mezi doktorandy se při absenci kandidátů z FAV celkem pochopitelně prosadili zástupci technických fakult, konkrétně Ing. Jan Klasna z FEL (60 hlasů) a Ing. Josef Dvořák z FST (43 hlasů). Současný senátor a nově zvolený zástupce ZČU v Studentské komoře Rady vysokých škol Mgr. Petr Baierl z FF skončil s 23 hlasy šestý z celkem osmi kandidátů v tomto celku. Na FEK jasně zvítězil kandidát z ve volbách tradičně disciplinovanější chebské části fakulty Vladimír Svoboda (102 hlasů), spolu s ním do AS ZČU prošla i jeho spolukandidátka a současná senátorka Bc. Zuzana Malá (54 hlasů).  

Do senátu se prosadili i někteří z redaktorů Dioné, Bc. Zuzana Kubecová dostala v podstatě formálních volbách na FPE 204 hlasů, což je největší číslo mezi všemi kandidáty. Nová posila našeho týmu Bc. Luboš Limberg uspěl bez protikandidátů na FST, získal 24 hlasů. Náš šéfredaktor Ing. Lukáš Bartoň pak byl po mnoha letech zastupování studentů zvolen do senátu v akademické části FST.

 V části akademických pracovníků se volby obešly celkem bez překvapení, většina současných senátorů ucházejících se o znovuzvolení dokázala bez problému uspět. Překvapivé výsledky v tomto ohledu přišly z FAV, kde nebyl zvolen současný místopředseda AS ZČU doc. Eduard Janeček z KKY a dostatek hlasů nezískal ani další současný senátor doc. Vlastimil Vavřička z KIV. Místo nich budou v senátu nově působit doc. Josef Daněk z KMA a Ing. Pavel Balda z KKY. Naopak současná předsedkyně AS ZČU doc. Vlasta Radová na této fakultě suverénně vyhrála, v senátu bude působit i nadále také RNDr. Petr Tomiczek, CSc. z KMA. V souběžně konaných fakultních volbách dokázala svoji pozici posílit KMA, kterou budou v akademické části zastupovat 4 senátoři, zatímco doposud měla jenom jednoho. Výsledky voleb do AS FAV najdete zde.

       Tolik stručný přehled toho, co mě na letošních volbách zaujalo. A co říkáte výsledkům hlasování vy? Máte nějaké postřehy k tomu, jak se volilo resp. jak hlasování dopadlo zrovna na té vaší fakultě? Všem nově zvoleným senátorům gratulujeme a přejeme hodně štestí v jejich práci. 

     

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.