Darovat krev? Ano či ne

Jaké je to vůbec darovat krev? Tuto otázku jsem si pokládala pár let, ale nikdy jsem neměla tu odvahu jít na transfuzní oddělení. Hodně dlouho jsem si také myslela, že když už tam jdete, tak musíte vědět, jakou máte krevní skupinu.

Ve dnech 22. a 23.11, jak někteří z Vás buď díky plakátům, nebo emailu postřehli, probíhal na Transfuzním oddělení na Borech Univerzitní upír. Jako studentka méně znalá Plzně jsem se vydala hledat tuto budovu, aniž bych se předtím koukla na internet do mapy. Po zjištění, že poliklinika není ten správný cíl, a že „transfůzka“ se nenachází ani v samotném pavilonu FN Bory, jsem nějakým záhadným způsobem dospěla k cíli.

Jako jedna ze členů SKVAIPu, kteří tuto akci pořádají, jsem mohla nejdřív omrknout situaci. A po zjištění, že můžu darovat i když vlastně nevím jakou mám skupinu, jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Mým úkolem bylo nejdříve vyplnění dotazníku, potom si mě zavolali do místnosti, kde mi sestřička odebrala vzorek krve k prozkoumání. Jako většina lidí, kteří nemají rádi jehly, jsem raději obdivovala ostatní zdi. Vpíchnutí jehly ovšem nebylo vůbec cítit. Následovalo změření tlaku a teploty. To, že mi změřili teplotu jenom pomocí „pistole“, kterou proti vám namíří a „střelí“, mi přímo vyrazilo dech. Něco takého jsem ještě nikdy neviděla.

Přečkala jsem chvilku, kdy musíte počkat na výsledky a honem k paní doktorce, která vám řekne, jestli jste vhodný dárce či ne. Já byla a mohla jsem jít rovnou k odběru. Uvelebíte se do takového obrovského křesla, sestřička vás napíchne a čekáte asi 8 minut, než se vaše krev přelije do sáčku pro ni určenému. Vůbec jsem netušila, že to je taková pohoda (tedy z mé strany). Uteklo to hrozně rychle a já vstala o něco lehčí a také s pocitem, že jsem udělala něco pro ostatní. I když se mi na chvíli po mé odsáté krvi zastesklo.

Jsem určitě ráda, že jsem do toho šla. Moje obavy nebyly oprávněné, sice vstupujete do něčeho neznámého, ale stojí to za to. Bud už kvůli tomu, že chcete udělat dobrý skutek anebo proto, že chcete zakusit něco, co jste ještě jako já nezkusili. Za několik měsíců půjdu darovat krev znova, takže to zkuste určitě i vy. Není to taková hrůza a za ten pocit to určitě stojí.