Ohlédnutí za Eričinou přednáškou

Erika přijela z Mexika. Ale to už asi víte. Také asi víte, že do Plzně přijela na pracovní stáž, kterou jí zde zprostředkovala studentská organizace IAESTE. A nejspíš víte i to, že Erika pro studenty uspořádala malou přednášku o tom, jaký je život stážisty. Protože je ale Mexiko pro nás přeci jen exotickou zemí, seznámila nás hlavně se svou domovinou.

Erika začala vyprávění o své zemi propagačním videem o Mexiku, na které navázala obrázkovou prezentací. Ta byla tematicky rozdělena na jižní, centrální a severní část a Erika nás v ní seznámila se zajímavými místy své vlasti, od Májských pyramid na Yucatánu až po Mexico City. Protože pochází ze státu Durango (Mexiko je federace, stejně jako třeba USA nebo Kanada), věnovala se Erika v další části právě vyprávění o tomto státu a jeho hlavním městě Durango City. I k této pasáži nám Erika pustila zajímavé video, které doplnila několika fotografiemi, zaměřenými především na přírodní krásy a kulturní bohatství její vlasti.

Přednáška o exotických zemích by nebyla úplná, kdyby její součástí nebyla také diskuze, a tak jsme se během živého rozhovoru s Erikou dozvěděli i pár zajímavostí o mexickém jídle, které je mnohem kořeněnější a chuťově výraznější, než to naše, a o mexickém pivu. Naše pivo jí ale chutná víc. Je prý sladší a má lepší pěnu. Na řadu přišla i otázka, co jí tady v Čechách chybí. Erika bez zaváhání přiznala, že právě ono aromatické jídlo.

Erika by nám určitě velmi ráda řekla víc, ale do 45 minut vyčleněných pro její přednášku uteklo jako voda a ne všechny otázky stihly být zodpovězeny. A tak jsme Erice poděkovali za připravenou prezentaci a za materiály, které nám rozdala, rozloučili jsme se s ní a vydali jsme se každý svou cestou.

Přiblížení exotiky pomocí takovýchto přednášek je zajisté přínosné. Ještě přínosnější je ale exotiku zažít na vlastní kůži. Od toho je tady studentská organizace IAESTE, která zajišťuje pracovní stáže do více jak 80 zemí světa. Může toho ale dát studentům mnohem víc. Další informace naleznete na našich stránkách. Jsme i na Facebooku, kam dáváme informace o všech námi pořádaných akcích. A kdo bude chtít, může se na nás přijít podívat. Kancelář máme na adrese Husova 11, místnost HJ 202 a scházíme se tam každé pondělí kolem půl osmé večer.

debata

Za LC IAESTE při ZČU v Plzni