…A když krize, tak pro všechny!

Všem známá improvizace Stely Zázvorkové ve filmu Pelíšky: “A skláři nebudou mít co žrát…” Kdo by to byl v té době řekl, že to bude skutečně pravda. Bohužel to není tím, že by obyčejné skleničky nahradily skleničky plastové, ale hospodářskou krizí, která právě probíhá. Je jisté, že je to největší krize od 30.let minulého století. Přemýšleli jste, jak se to projeví u nás? Jsou dvě možné varianty…
Jak to všechno začalo – ve zkratce:

Počátkem byla hypoteční krize u USA, kdy díky nízkým cenám nemovitostí a neschopnosti Američanů splácet hypotéky zkrachovala velká americká banka Lehman Brothers. Následně na to, když už se zdálo, že je vše v pořádku a bude se vracet do starých kolejí, se dostala na tenký led největší americká pojišťovna AIG. Naštěstí jí z problémů pomohla federální banka. Výsledkem byl ale propad akcií na světových burzách.

Společnosti u nás i v zahraničí mají problémy získat hypotéku, problémy s přístupem ke kapitálu firmy. To vše vede k propouštění zaměstnanců, zhoršení exportu… Když k tomu přidáte zvyšování cen energií, tak sklárny krachují, spediční firmy zanikají a sami si domyslete, kde všude to má dopad.

Proto se nabízí otázka – jak to dopadne pro nás? Ať už “nás” beru jako skupinu “Češi”, či skupinu “studenti”. Do Nového roku vstupujeme po Vánocích s prázdnou kapsou. Jsou dvě možnosti – buď to dopadne tak, že se krize v hojné míře projeví i u nás. Anebo to tak drastické nebude a situace bude stagnovat, případně se jen minimálně zhorší.

V prvním případě my všichni po předvánočním utrácení můžeme žít s heslem na rtech:” Když máme, dejme si. Když nemáme, věřme si.” V případě druhém se trápit nemusíme a – snad – to ustojíme v pohodě. Sama se setkávám s dvěma naprosto odlišnými názory, které stojí za přiblížení. Kdy tatínek neustále opakuje, jak si mám dávat pozor, že všichni peníze rozkutáleli a že to nedobře skončí a maminka na to odpoví, že všechno vyřeší Obama… Nejprve jsem je jen pobaveně poslouchala, než mi došlo, že by stálo za to, nechat si to projít hlavou a udělat si vlastní názor.

A jaký je ten váš?

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.