Reportáž z IX. konference České studentské unie

Již podeváté se o uplynulém víkendu sešli aktivní studenti sdružení v České studentské unii (ČeSU) na konferenci a meziuniverzitním veletrhu studentských organizací…

Akce se tentokrát konala v Ostravě a pořádala ji Stavovská unie studentů Ostrava, což je čistě studentská organizace působící jak na Ostravské univerzitě (OU), tak i na Vysoké škole báňské (VŠB), a pořádající mnoho nejrůznějších akcí včetně každoročního Ostravského majálesu. Konference začala už ve čtvrtek večer bouřlivým jednáním studentských organizací s hlasovacím právem, na němž bylo mimo jiné schváleno členství nejvyššího III. stupně nedávno vzniklé Studentské unii VŠE. Po jednání proběhlo uvítání účastníků z různých míst republiky. Ubytování bylo zajištěno v hotelových pokojích v budově VŠ klolejí v areálu VŠB, který se nachází ve čtvrti Poruba na západním okraji Ostravy. Zajímavostí je, že VŠB sídlí z většiny právě v kampusu na okraji města, zatímco budovy OU jsou rozptýleny především ve středu města. Z kampusu VŠB do středu města je to pak dobrých 25 minut tramvají…   

čtvrteční večer na konferenci

V pátek dopoledne proběhl tradiční Veletrh studentských organizací, v jehož rámci různé studentské spolky prezentují studentům hostující univerzity své aktivity. Veletrhu se zúčastnil i zástupce Plzně Petr Setvín, který prezentoval činnost našeho serveru a organizace SKVAIP působící na FPE. 

Momentka z Veletrhu studentských organizací

Odpoledne proběhla vedle diskuze se zajímavými hosty (např. majitel pivovaru Stanislav Bernard) i prohlídka kampusu VŠB. Ten je skutečně rozsáhlý a nabízí studentům i velmi slušné možnosti sportovního a společenského vyžití. Někteří studenti VŠB tak údajně žijí prakticky pouze v kampusu a jeho nejbližším okolí, zatímco vzdálenější centrum Ostravy během svého působení na vysoké škole prakticky nepoznají 🙂 Pro zajímavost, součástí kampusu je již několik let i mateřská školka pro děti pracovníků a studentů univerzity. O něčem podobném se v nedávné době diskutovalo i na ZČU, zatím však (pokud vím) bez jasného výsledku.

Večer patřil návštěvě čajovny nacházející se nedaleko kampusu a poté párty konané přímo v jednom z hned několika místních vysokoškolských klubů.

 členové ČeSU v čajovně…

… a ve VŠ klubu Vrtule

Sobotní program probíhající v prostorách OU v centru Ostravy zahrnoval workshopy na zajímavá témata, účastníci se například mohli dozvědět, jak efektivně vést studentské organizace, nebo to, jak udržet rovnováhu mezi prací a osobním životem.  

předsedkyně SUS Ostrava Jarka Kořená při workshopu o vedení studentských organizací 

V sobotu odpoledne jsme zavítali do dolní oblasti Vítkovic, kde je umístěna unikátní expozice přibližující fungování tradičních ostravských železáren. Podívali jsme se do útrob jedné z vysokých pecí a z jejího vrcholu ve výšce 61 metrů nad zemí jsme mohli v slunečném podzimním počasí (bez známek pro zdejší kraj bohužel dosti typického smogu) obdivovat výhled na Ostravu a její široké okolí. V rozporu s tím, co asi řada lidí z druhého konce republiky o tomto městě i pod vlivem zpráv z médií soudí, je třeba říci, že Ostrava je z výrazné většiny pěkné město, kde se dynamicky rozvíjí různé kulturní a další aktivity a projekty.

Prohlídka dolní oblasti Vítkovic aneb ČeSU na plošině vysoké pece

Jízda výtahem do horní části vysoké pece

Večer následovala akce v klubu Áčko, který se nachází na VŠ kolejích ve čtvrti Hladnov a byl obnoven právě Stavovskou unií studentů Ostrava. Místo popíjení a tancování ale většina účastníků absolvovala dlouhé a náročné jednání o dalším fungování ČeSU, na němž se mluvilo o nové struktuře této studentské sítě i o způsobu realizace řady jejích projektů. Schůze skončila až téměř o půlnoci, ale nějaký prostor pro zábavu se nakonec i v sobotním večeru našel. 

Nedělní dopoledne pak bylo věnováno dalšímu workshopu a následně pasování nové předsedkyně ČeSU, jíž se stala předsedkyně SU VŠE Hana Petříková. Její úkolem bude vedle realizace jubilejní X. konference ČeSU rovněž zlepšení komunikace mezi jednotlivými členskými organizacemi a práce na postupném přechodu na novou strukturu ČeSU, jejímž základem budou pobočky mající právní subjektivitu působící v jednotlivých univerzitních městech (na každé město jedna).

Závěrem je třeba říci, že celá akce byla velmi profesionálně organizována, za což patří velký dík především členům Stavovské unie studentů Ostrava. Zpět do Plzně jsme si odvezli vedle řady zážitků a postřehů i námět na jeden celorepublikový kulturní projekt, jehož realizace snad v budoucnu opět rozšíří nabídku studentských akcí realizovaných na ZČU.

 

Foto: Petr Setvín

Text: Jiří Kohout

 

       

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.