Udílení Cen Jana Opletala

Udílení Ceny Jana Opletala proběhlo 17. listopadu v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovi v Praze. Cena Jana Opletala je nejvyšší studentské ocenění v České republice. Studenti ho mohou získat za výjimečný přínos pro akademickou obec, hájení akademických práv a svobod či za významné přispění k boji proti bezpráví. 

Hlavním organizátorem akce byla Studentská komora Rady vysokých škol ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd, radou vysokých škol, Univerzitou Karlovou v Praze, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Úřadem vlády ČR. Vše bylo zaštítěno předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, který se na udílení Ceny nedostavil.

Naopak se dostavilo mnoho jiných vlivných lidí z politiky, jako ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, ministr financí Andrej Babiš, ministr obrany Martin Stropnický, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová, senátorka Eva Syková. Kromě politiků se zúčastnili i předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer, předseda České konference rektorů Tomáš Zima a policejní prezident Tomáš Tuhý. Někteří z výše zmíněných měli proslovy týkající se historie Ceny Jana Opletala a opakujícím tématem bylo: studenti jsou naše budoucnost. 

Na Cenu Jana Opletala bylo v 9 nominacích 15 osob. Poprvé mohli nominovat své kandidáty i studenti. O laureátovi rozhodl 3. listopadu 2015 Výbor Ceny, který byl složen ze zástupců z řad studentů a vysokoškolských osobností.

Oceněni byli studenti Policejní akademie Kateřina Mazánková, Lukáš Miklas a její rektor Josef Salač. Důvodem pro udělení Ceny bylo hájení nezávislosti Policejní akademie proti politickým krokům Ministerstva vnitra, které měly za cíl direktivně omezit její autonomii. Za své zásluhy převzali unikátní sošku vyrobenou technologií 3D tisku na pracovišti Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové, podle návrhu Mgr. Lenky Chadimové.

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.