SmartUp: nový program pro mladé lidi se zajímavými nápady

Máte nápad, jak zlepšit něco ve vašem okolí, ale zatím jste ho neuskutečnili? Je vám mezi 15 a 26 lety (včetně)? Tak neváhejte, utvořte 2-5 členný tým a přihlaste se do programu SmartUp, který nejen, že vám s realizací vašeho cíle pomůže, ale zároveň se toho spoustu naučíte!

Spoustu mladých lidí má zajímavé nápady, ale neuskuteční je kvůli nedostatku zkušeností a financí. To se program SmartUp pod záštitou Nadace O2 snaží změnit. Přihlášky můžete zasílat každé tři měsíce, aktuálně do 31. prosince 2015.

Projekt musí mít přínos pro komunitu daného regionu a měl by pro něj být výjimečný, měl by být originální a kreativní a komise zvažuje také realizovatelnost a efektivitu vynaložených prostředků. Realizátoři dělají projekty bez nároku na honorář. Také se nesmí jednat o projekty propagující kriminalitu, náboženství, politické strany apod. Jaké projekty budou podpořeny, se dozvíte zde

Program má tři úrovně, pro které se pravidla trochu liší. Zároveň také délka realizace projektů. Pro Úroveň 1 je projekt realizován do 3 měsíců, pro Úroveň 2 do 6 měsíců a doba trvání projektu v Úrovni 3 je až 1 rok. Abyste mohli vkročit do následující úrovně, musíte nejprve úspěšně zrealizovat úroveň předchozí. Pro Úroveň 1 můžete žádat o částku až 15 000 Kč, v Úrovni 2 až o 70 000 Kč a pokud uspějete i v Úrovni 2, ve třetí můžete získat až 100 000 Kč.

A co mohou účastníci získat?

 •  Peníze. Na začátku hospodaří až s 15 000, ale pokud budou nápad úspěšně rozvíjet, mohou získat až 185 000 korun.
 • Trénink a workshopy, které jim pomůžou dotáhnout nápad do konce.
 • Zkušenosti, které se jim budou hodit nejen do životopisu.
 • Kontakty na zajímavé lidi. A třeba i kamarády na celý život.
 • Zkušeného mentora, který je vyvede ze slepých uliček.
 • Uznání okolí a pocit, že něco dokázali.
 • Balíček služeb od O2.

Pravidla:

 • Členům týmu musí být v termínu odevzdání přihlášek mezi 15 a 26 lety a jeden z členů týmu musí být plnoletý.
 • Každý člen může být v programu SmartUp podpořen maximálně 4x.
 • Musíte se stihnout přihlásit do 31. 12. 2015. V případě, že to stihnete do 11. 12. 2015 a přihláška nebude formálně správně, bude vám navrácena k doplnění či úpravě.

Realizátoři, kteří budou podpořeni, se musí zúčastnit vzdělávacího kurzu 18. – 19. 3. 2016. Zároveň musí podepsat smlouvu a plnit její podmínky:

 • Splnit v daném období všechny kroky projektu, které si tým stanoví v přihlášce.
 • Pravidelně o projektu informovat na blogu, který každému podpořenému projektu vytvoříme na stránkách www.o2smartup.cz.
 • Uchovávat originální účetní doklady týkající se nákupu zboží a služeb v projektu.
 • Dodržovat pravidla komunikace o projektu v médiích a na projektových akcích.
 • Pravidelně komunikovat s mentorem projektu.
 • Po ukončení realizace projektu napsat závěrečnou zprávu a doložit vyúčtování.

 

Nakonec jako motivaci přinášíme krátký rozhovor s Pionýrskou skupinou Safír Kdyně, jejíž členové svůj projekt v programu SmartUp na téma „Sbírej a tvoř pro radost“ momentálně realizují.

 

1)      Co vás vedlo k účasti v programu SmartUp?

Naše nezisková organizace je celoročně velmi aktivní, pořádáme akce pro děti, vedeme oddíly, volnočasové kluby i rukodělné dílny. Když přišla naše vedoucí s nápadem na vyrábění z odpadového materiálu, řekli jsme si, že je to tak dobrý nápad, že by o tom mělo vědět co nejvíce lidí. Vznikl tedy tým mladých lidí, kteří se s chutí pustili do práce.

2)      Bylo těžké správně podat přihlášku – předběžně naplánovat vaše kroky včetně potřebného rozpočtu?

Samotné podání přihlášky je intuitivní a zvládne ho opravdu každý. Naplánovat ale podobnou akci už stojí nějaké úsilí a realizační tým s tím strávil skoro celý víkend.

3)      Jak probíhal vzdělávací kurz?

Vzdělávací kurz proběhl v nesmírně přátelských podmínkách a můžeme ho všem aktivním mladým lidem jen doporučit. Každý si z něj odvezl kromě zážitků a potřebných informací i cennou inspiraci.

4)      Jak jste zatím spokojeni s realizací projektu? Je to časové náročné?

Samotná realizace projektu je pomyslnou třešničkou na dortu. Vše jede podle pečlivě připraveného plánu, takže není potřeba řešit žádné krizové situace. Příprava, nákupy i následné vyúčtování samozřejmě zabere mnoho času, ale odměnou je pak povedená akce a spokojení účastníci.

 

Za Dioné Lada Zadranská

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.