Vystupuju před lidmi a nebojím se

Když jsem chodil na střední školu, tak jsem měl panickou hrůzu z toho, že budu muset prezentovat povinnou četbu v hodině českého jazyka před tabulí. V den, kdy jsem měl referovat před celou třídou moji vybranou knížku z povinné četby, jsem byl tak vystrašený, že jsem těsně před mým prezentováním utekl na záchod a schoval jsem se tam do konce hodiny a teprve poté jsem se vrátil. Moc jsem si nepomohl, stejně jsem prezentoval další týden (Nechtějte vědět, jak to vypadalo J).

Mluvení na veřejnosti je u mnoha „odborníků“ považováno jako jedna ze sociálních fobií. Existuje mnoho rad a pouček, které radí, jak nebýt nervózní nebo tu nervozitu alespoň výrazně omezit. Základem je připravit se a pokud možno se nekoukat přímo do publika. Může Vás jeden z posluchačů rozesmívat různými výrazy obličeje atd. Něčím takovým si prošel Jiří Chroust, který přešel od prezentování ve škole až k moderování různých akcí. Kromě jiného moderoval letošní Studentský ples ZČU, na který přišlo kolem 1300 lidí.  A my jsme se ho šli zeptat, jak vůbec zvládá tu pověstnou nervozitu spojenou s vystupováním před lidmi a toho jsme pochopitelně neskončili.

1) Čau Jirko, byl jsem na Studentském plese ZČU a musím říct, že jsi to moderování zvládl v pohodě, když jsi dokázal vystoupit před tisícovkou lidí. Jaké myšlenky ti probíhaly hlavou, když jsi stál na podiu?

Děkuji za poklonu. J Přiznám se, že nevím, co se mi v tu chvíli honilo hlavou, ale vím, že těsně před začátkem jsem byl dost netrpělivý. Tušil jsem, že to bude pěkný večer a nemohl jsem se dočkat, až to spustíme.

2) Absolvoval jsi někdy nějaký kurz na zvládání stresu před lidmi? Nebo to bylo metodou pokus-omyl?

V oblasti zvládání stresu jsem nikdy nic absolvovat nemusel. Vždycky mě lákalo mluvit k lidem a tahle touha byla silnější než strach, takže jak říkáš, byla to taková metoda pokusu a omylu.

3) Jaké byly tvé začátky moderování?

Tuhle otázku bych možná mohl položit já tobě, abych dostal nějakou sebereflexi. Myslím si, že jsem pořád ještě na začátku, ale pokud by tě zajímala moje první zkušenost s mikrofonem, tak to bylo na plaveckých závodech, kdy už se mi nechtělo cachtat se ve vodě a hledal jsem způsob, jak zůstat na souši.

4) Jak dlouho už moderuješ? A jaké akce moderuješ?

O nějaké klasické podobě moderování se dá mluvit asi od doby, co jsem se začal pohybovat ve studentském rádiu Bomba, takže to jsou už nějaké 3 roky.  A nejsem nijak vyhraněný, moderuju cokoliv, co se zrovna vyskytne

5) Máš nějaké zlozvyky při moderování, kterých se chceš zbavit? A nebo si myslíš, že jsi dokonalý a už nic nebudeš měnit?

Zlozvyků mám hodně  a určitě se je snažím neustále odstraňovat. Otázka ale je, co všechno by se mělo odstranit, aby člověk neztratil svoji osobitost.

Abych tě, ale trochu pobavil, mám jeden specifický zlozvyk, který u jiných moderátorů nejspíš nenajdeš. Prý ve chvíli, kdy něco prezentuji a jsem nervózní, tak místo, abych žmoulal něco v ruce, začínám si šahat na zadek. Samozřejmě si to úplně neuvědomuju a naštěstí na plese jsem držel v ruce desky a mikrofon, tak jsem k tomu neměl příležitost.

6) Působíš ve studentském internetovém radiu Bomba, moderuješ Za oponou, jak dlouho to děláš a jak jsi se k tomu vůbec dostal?

V rádiu jsem se poprvé objevil před cca 6 lety, pozvali si mě tam kamarádi jako nadějného sportovce, to jsem ale netušil, že jejich pořad je taková dekadentní recese a celou hodinu si tam ze mě budou utahovat. Nicméně jsem si to stejně užil a chtěl jsem se do toho prostředí ještě vrátit. Začal jsem se kolem rádia motat číl dál víc, až jsem tam začal moderovat.

Pořad Za oponou DJKT moderuju tenhle akademický rok a vznikl díky spolupráci Studentské komory Rady vysokých škol a Divadla Josefa Kajetána Tyla. Tuhle spolupráci má na starosti moje kamarádka Simona Egriová, která mě oslovila, jestli bychom společně neudělali pár rozhovorů pro divadlo, tak jsme jich pár udělali (https://www.mixcloud.com/Za_oponou_DJKT/) a je to pro mě zatím nejhezčí rádiová zkušenost.

7) Máš nějakou vysněnou akci, kterou by jsi chtěl v budoucnu moderovat?

Jsem normální, zdravý a nezadaný kluk, takže je jasným cílem Česká miss :D. Dobře, pojďme to zkusit vážně, žádná taková akce není, jsem rád za jakoukoliv příležitost. Zrovna teď v rámci pořadu Za oponou DJKT a oslavy 25. let výročí založení Západočeské univerzity v Plzni budeme spolu se Simonou moderovat besedu s herci DJKT a to je svým způsobem jedna z mých vysněných akcí.

8) A co ty děláš kromě moderování? Nebo moderování je tvůj jediný způsob obživy?

Jsem úplně klasický prototyp studenta, přivydělávám si, kde to jen jde a moderování je takový příjemný bonus. Naštěstí mám kolem sebe velmi schopné kamarády, díky kterým se brigádně podílím na akcích jako Živá ulice nebo Obří loutky v Plzni a to jsou nezapomenutelné zážitky.

Děkujeme Jirkovi za rozhovor!