ArtCamp 2016 – mezinárodní letní škola umění v Plzni

Umění má magickou moc lidi sbližovat. Proto je tady ArtCamp, mezinárodní letní škola umění, která je určená pro setkání lidí ze všech koutů světa. Provozní ředitelka letní školy ArtCamp, PhDr. Lenka Kodýtková, nechala Dioné nahlédnout do zákulisí i příprav ArtCampu a mimo jiné také všem zájemcům vzkazuje:,,Už jste se přihlásili? Některé z 35 kurzů letní školy umění ArtCamp se už blíží k naplnění kapacity, takže neváhejte a vybírejte“. Několik zodpovězených otázek na letošní i předešlé ročníky ArtCampu čtěte dále.

 

 

1) Kde a kdy bude probíhat letošní ArtCamp?

Dvanáctý ročník ArtCampu se bude konat v termínu 11. – 29. července 2016 a zájemci si mohou vybírat z pětatřiceti kurzů, které se budou konat v inspirativních prostorách naší fakulty i v plenéru a některé kurzy zavítají do prostor DEPO2015. Výuku povedou místí pedagogové Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a hostující umělci z Ameriky, Kanady, Japonska, Polska, Slovenska a České republiky.

2) Dvanáctý ročník ArtCampu začíná pomalu klepat na dveře. Povíte nám něco o historii ArtCampu?

ArtCamp organizačně zajišťuji již od prvního ročníku a mohu říci, že žádný ročník zatím nebyl stejný jako ten předchozí. Letní škola začínala jen asi se sedmi kurzy a několika desítkami účastníků. V současné době je kurzů přes třicet a účastníky počítáme na stovky. Vývoj letní školy úzce souvisí s vývojem fakulty i rozvojem jejích zahraničních vztahů – nabídka kurzů odráží nové obory, umělecké osobnosti působící na škole i současné trendy a poptávku veřejnosti.  V prvních letech tak rychle rostl jak počet nabízených kurzů, tak počet účastníků.

 

      

Figurální kresba

 

3) Jak vypadá takový běžný program dne? Začínají kurzy ve stejný čas nebo je to individuální? Probíhá program i v odpoledních hodinách?

Běžná výuka probíhá od 9 do 16 hodin s hodinovou pauzou na oběd. To platí zejména pro kurzy, které se odehrávají přímo v ateliérech Sutnarky. Některé kurzy, zejména ty plenérové, si dobu výuky upravují dle potřeby. Například fotografové pracují i večer nebo navštěvují různé kulturní akce apod. Na odpoledne a večer je pro účastníky vždy připraven zajímavý doprovodný program, který zahrnuje přednášky, prezentace hostujících umělců, promítání studentských filmů, návštěvy galerií, ale i party nebo poznávání města a jeho okolí. Každý den v týdnu tak mají možnost trávit spolu čas nejen při tvorbě v kurzech, ale i po výuce, díky čemuž se lépe poznají a seznámí se i s kolegy z jiných kurzů.

 

Tanec

 

4) Na jaké hostující umělce letošního ročníku 2016 se můžeme těšit?

Již podruhé bude kurz filmového storyboardu vyučovat kanadský umělec Kurt van de Basch, autor storyboardů řady hollywoodských filmů, jako jsou Hvězdné války, Atlas mraků a další. Z dalekého Japonska přijede v rámci pokračující spolupráce s EU Japan Fest a Youkobo Art Space v Tokiu architekt Kazuhiro Yajima, který účastníky svého kurzu seznámí s principy japonské architektury a zejména s filozofií japonských čajoven. Držitel Ceny Ladislava Sutnara a renomovaný americký grafický designér R. Roger Remington z Rochester Institute of Technology v New Yorku přijede vyučovat kurz zaměřený na informační design, během kterého vznikne série infografik mapujících život a tvorbu Ladislava Sutnara. Pro Wieslawa Karolaka z Akademie výtvarných umění v Lodži bude letošní ArtCamp už třetí – opět bude pracovat s umělci, kteří chtějí získat vhled do problematiky arteterapie. Letos se vrací i Karol Weisslechner z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, tentokrát s mezioborovým kurzem, který propojí oblast architektury a uměleckého šperku. Po čase opět zavítá i známý slovenský fotograf Miro Švolík z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, který bude vyučovat kurz inscenované fotografie se zaměřením na lidskou figuru. Do světa alternativního umění s prvky hudby a DIY nahlédnou účastníci kurzu nových médií pod vedením české umělkyně Anežky Hoškové. Principy současného tance budou už potřetí poznávat účastníci kurzu tanečnice Kateřiny Bednářové. V neposlední řadě bude hostem letní školy Lech Majewski z Akademie výtvarných umění ve Varšavě, grafický designér a držitel Ceny Ladislava Sutnara, který se představí v rámci doprovodného programu.

 

Storyboard

 

Kromě hostujících umělců se můžeme těšit na tradiční kurzy i přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Účastníci se mohou naučit vytvářet loga, natočit krátký animovaný film či video, vyrábět a dekorovat předměty z porcelánu, ručně vázat knihy, zdokonalit kresebné dovednosti, stanou se tvůrci komiksů i návrháři oděvů a obuvi.

Účastníky na letošním ArtCampu bude čekat i doprovodný program v podobě vernisáží, návštěv muzeí, galerií, výstav a kulturních akcí, prezentací a přednášek hostujících umělců, promítání studentských filmů, výstavy výsledků práce účastníků ArtCampu a mnoho dalšího. Tyto doprovodné aktivity budou otevřeny i široké veřejnosti

Zájemci se mohou hlásit přes registrační formulář zde. Termín pro přihlášení je sice až do 15. května 2016, vážným zájemcům ale doporučuji, aby si pospíšili – kurzy mají omezenou kapacitu a rychle se plní.

 

Fashion design

Zdroj fotografií: Archiv Lenky Kodýtkové

 

5) Práce s přípravami ArtCampu jistě zabere několik měsíců. Jaký z toho máte Vy osobně pocit, když ArtCamp konči?

Máte pravdu, ArtCamp s kolegyní připravujeme vždy řadu měsíců a shodly jsme se, že samotná letní škola, byť je její koordinace velmi náročná, nám vždy uběhne velmi rychle. Na jejím konci mívám dobrý pocit, zejména díky času strávenému se zajímavými lidmi a našimi zahraničními hosty a také díky kladným reakcím účastníků. Posledním dnem letní školy pro nás ale práce nekončí. Následuje administrativní zakončení ročníku a připravujeme katalog, který vychází začátkem zimního semestru. V tu dobu také začínáme s plánováním a přípravou dalšího ročníku.

Děkuji paní Lence Kodýtkové za poskytnutí veškerých informací a přeji jí i celému kolektivu ArtCampu, ať se letošní ročník opět vydaří podle těch nejlepších představ! J

 

Marie Popelková 

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.