Osobní kouč spolupracuje s klientem v jeho rozvoji

Asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy potřeboval poradit. Jedna z možností je si koupit odbornou literaturu a nastudovat problém si nastudovat. Druhou z možností je najít si „trenéra“, který Vám s Vaším problémem pomůže. Takoví trenéři se nazývají osobními kouči. Mnozí z nás neví, co si pod tímto pojmem představit, proto jsem šel vyzpovídat Pavlínu Jančovou, která působí v Tantra centru Plzeň a Michalu Turjančíkovou, která dělá přednášky v Ústeckém kraji, ale dojíždí do Plzně přednášet s Pavlínou.

  

1) Musím říct, že osobní kouč je zajímavá profese, jak jste se k tomu vůbec dostaly?

Pavlína: Mé setkání s koučováním bylo, řekla bych, osudové. Někdy koncem roku 2011 jsem v rozmezí jednoho týdne slyšela o koučování ze všech stran, z médií, z rozhovorů, od známých…  A protože jsem vůbec netušila, co to vlastně je, začala jsem googlit a ani nevím, jak se to stalo, a už jsem seděla na jednodenním semináři. Byla jsem z něj tak nadšená, že jsem hned v roce 2012 absolvovala intenzivní tréninkový program pro kouče. Když jsem se z tréninku vracela zpátky domů, věděla jsem, že jsem svou cestu našla, že cítím pravé naplnění a že je to ono. Koučovací přístup, techniky a metody mi v každodenním životě pomáhají v rozhodování, v osobní efektivitě, nalezení řešení a v tom, abych se vyznala sama v sobě.

Michala: Za mou kariérou osobní koučky je příběh o tom, jak jsem chtěla změnit svůj profesní směr. 15 let jsem pracovala jako účetní a v „posledních letech účtování“ jsem cítila, že tato práce už mě nenaplňuje. A tam někde začalo moje hledání dalšího povolání. A jako mnoho lidí jsem nevěděla, jakým směrem se vydat. A v tu dobu mi do ruky přišlo koučování. Nástroj pro mě dodnes „kouzelný“. Díky koučování jsem se našla v koučování a zjistila, že kromě toho, že mě baví, tak mě spolupráce s lidmi naplňuje a přináší přidanou hodnotu mně i ostatním.

 

2) Abych řekl pravdu, nedovedu si vůbec představit, co takový osobní kouč dělá. Můžete mi to přiblížit?

Pavlína: Zjednodušeně řečeno kouč doprovází klienta k pozitivním změnám v jeho životě zlepšováním jeho myšlení.
Prakticky jde o pravidelné sezení s klienty. Na začátku spolupráce nastavíme s klientem cíle koučování a pak za nimi postupně klient s podporou kouče jde. Aktivita kouče je v dodržování koučovacího přístupu a uplatňování dovedností kouče jako například být plně přítomen, vést klienta k sebeuvědomění, klást trefné otázky, poslouchat, co je za slovy, být náročný, mluvit stručně, jasně, konkrétně atd. Ono pro pochopení koučinku je nejlepší si ho vyzkoušet na vlastní kůži
J

Michala: Já vnímám koučování jako spolupráci mezi koučem a klientem. Pomáháme našim klientům a klientkám najít směr, cíle a způsoby jejich dosažení. Neradíme jim, co a jak mají dělat, protože každý člověk jsme originál, a tak mé způsoby nemusí být nutně vhodné pro ostatní. Jsme takoví průvodci, podporovatelé, občas motivátoři. A jako osobní (nebo životní) koučka pomáhám lidem s tématy okolo jejich životů. Např. jak se vyrovnávat se stresem, jak zlepšit vztahy k okolí i sami k sobě, jak být spokojení a šťastní v životě, jak si ideálně (pro klienta) zorganizovat čas ….. Témat je opravdu velký rozsah.

 

3) Má osobní kouč taky nějakého svého osobního kouče?

Pavlína: Nevím, jak kolegové koučové a koučky. Já svou osobní koučku mám. I v mém životě jsou období, ve kterých potřebuju získat odstup a nadhled.

Michala: Já svou osobní koučku mám. I když se umím „okoučovat“ sama, jsou chvíle a témata, kdy mi její pomoc velmi pomáhá.

 

4) Teď probereme společnost. Potřebují lidé osobního kouče a nebo se chtějí lidé namotivovat sami?

Pavlína: To je podle mě otázka na lidi. Do hlav všech lidí nevidím a setkávám se jen se zlomkem z nich. Ti, kteří mě vyhledají, už potřebu řešit své téma s koučem mají. A zároveň koučink není jen o motivaci. Motivace je část z balíku efektů, které díky koučovi můžete pocítit. A často klienti motivovat nepotřebují. Někdy si potřebují prostě udělat v něčem jasno nebo najít nějaké nové funkční řešení nebo se nasměrovat …

Michala: Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Každý to máme jinak. Někteří lidé nepotřebují, jiní ani nevědí, že koučové existují, někteří se stydí vyhledat odbornou pomoc.  Ale i když máte svého kouče, je dobré se umět motivovat sám. Mým cílem není „zaháčkovat“ si své klienty, aby byli závislí na mé pomoci. Jsem ráda, když si po našich setkáních umí koučovací přístup používat v životě sami a vracejí se jen občas v situacích, kdy si sami neumějí poradit nebo potřebují získat odstup a jiný úhel pohledu, který díky koučovacím technikám na schůzkách dostanou.

 

5) Myslíte si, že je ve společnosti poptávka po Vašich přednáškách na témata o duševním rozvoji? 

Pavlína: Naše semináře, které na různá témata pravidelně připravujeme s koučkou Míšou Turjančíkovou, navštěvuje více a více lidí. Tak to vypadá, že po nich poptávka je. J

Michala: Nenazvala bych to duševním, ale spíše osobním rozvojem. Ze zkušenosti můžu říct, že zájem lidí je. A já jsem za to vděčná. Lidé se čím dál více zajímají o to, jak se v různých oblastech života posouvat. Každá naše přednáška je na určité téma, a tak si lidé můžou vybrat konkrétní téma nebo se účastnit celého souboru přednášek Ke štěstí, které pořádáme v PilsHub v Plzni. A já věřím, že v každém tématu si najdou inspiraci použitelnou pro svůj život.

 

6) Chodí k Vám více muži nebo ženy?

Pavlína: Tuhle statistiku jsem si nedělala, takže odpovím odhadem. V průběhu mé praxe se poměr muži/ženy měnil. V poslední době mě vyhledávají více ženy. Jsem přesvědčená o tom, že je to dáno tím, jakou stránku v sobě zrovna rozvíjím. A od té doby, co pracuji i jako masérka a lektorka v Tantra centru Plzeň, má ženská stránka rozkvétá a tím pádem přitahuji více ženskou energii.

Michala: Na přednáškách je to většinou tak půl na půl. A na osobní koučink si mě vybírají více muži, ale  mezi svou klientelou mám i ženy.

 

7) Řekněte mi, proč by si zrovna za Vámi našel cestu například student? Dělník z továrny? A nebo manager?

Pavlína: Každý má svá témata a oblasti, které chce nějak rozvíjet nebo si něco ujasnit. A může to být student, který řeší své budoucí povolání, nebo dělník, který přemýšlí, jak ušetřit na nové auto, nebo manager, který chce lépe vést své zaměstnance nebo osvěžit svůj dlouholetý vztah s manželkou. Řekla bych, že témata jsou nezávislá na profesi či věku. Témata, která se v mém koučování často opakují, jsou sebevědomí, sebejistota, sebeláska a sebehodnota. Tedy jinak řečeno vědět, kdo jsem, mít se tak rád/a a komunikovat tak.

Michala: Těch témat, se kterými za mnou můžou lidé přicházet, je mnoho, jak už jsem zmínila. Studenti můžou váhat ve směru dalšího studia nebo budoucího povolání. Řadové zaměstnance můžou „pálit“ otázky, jak změnit zaměstnání, jak si zlepšit finanční situaci, jak lépe vycházet s partnerem, dětmi, nadřízeným. S manažerem můžeme pracovat na tématech stresu v práci, zodpovědnosti, vybalancování osobního a pracovního života, zlepšení komunikačních dovedností,  time managementu, určování priorit v pracovním i osobním životě. A všechny tyto typy lidí může brzdit v životě nedostatečné sebevědomí, potřeba nových schopností nebo dovedností.

 

8) Kým nebo čím se vy jako osobní kouči inspirujete?

Pavlína: Lidmi okolo mě, příběhy jiných lidí, knihami, přírodou a mými klienty.

Michala: Opět můžu mluvit jen za sebe. Mě inspiruje život sám o sobě, ale také mé okolí, knihy, úspěšní lidé.

 

9) Co považujete za svůj největší úspěch ve své dosavadní kariéře osobního kouče?

Pavlína: Mám radost z každého úspěchu, posunu či uvědomění mého klienta. Protože je to to, co zrychluje jejich vývoj v životě. I zdánlivě malá věc může mít velký dopad v budoucnu. Je opravdu povznášející, když vidím měnící se osobnosti a sdílím jejich radost z dosažených výsledků. V tu chvíli se cítím opravdu úspěšná. J

Michala: Pokaždé, když po absolvování koučovacích schůzek odchází klient spokojený, šťastný a dosáhne svého cíle, je to pro mě úspěch.

 

10) Máte nějaký cíl, kterého chcete v tomto oboru dosáhnout? A nebo je cílem cesta?

Pavlína: Ano, můj cíl je být stále pro klienty přínosem, přinášet do jejich života opravdovou hodnotu a stále sezení zefektivňovat. A hlavně, aby mě to pořád tak bavilo a naplňovalo. Má práce je mým koníčkem a to je na tom pro mě to nejhodnotnější.

Michala: Mým cílem je dostat koučovací principy mezi žáky a studenty, aby si uměli najít svůj směr budoucího života. A také čím dál více šťastných lidí.

 

Byl jsem na dvou přednáškách od těchto slečen s názvem Vztahy ke štěstí a Komunikace ke štěstí a musím říct, že obě dvě ví, o čem mluví. Byly to zajímavé více jak hodinové přednášky, které byly zaměřeny na mnoho různých pohledů komunikace a vztahů. Doporučuji každému, aby se šel podívat na podobnou přednášku, protože stojí za to.

 

 

Pavlína Jančová – pavlinajancova.cz

 

Michala Turjančíková – kestesti.cz

 

 

 

Rozhovor vedl Pavel Růžička

Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.