BOMBAfest – studentský fetival, který postupně vyrostl

Studentský festival BOMBAfest začal nenápadně a pod zcela odlišným jménem v roce 2009. Tehdy se totiž poprvé konala převratná akce s názvem Kapeláž 2009. Jejím iniciátorem a faktickým pořadatelem byl člen teamu studentského rádia Bomba Jan Hyndrák. Díky své píli a chuti splnit svůj sen (uspořádat nekomerční festival na ZČU) dotáhl tento projekt do konce. V dubnu 2009 se uskutečnil tedy prakticky první ročník studentského nekomerčního festivalu na ZČU.

Protože neměl team rádia Bomba dostatečné zkušenosti pro pořádání Kapeláže 2009, byla přizvána zkušenější “studentská organizace” Stavovská unie studentů, která má s pořádáním akcí tohoto typu bohaté zkušenosti.

Díky velkému úspěchu se rozhodl team studentského rádia uspořádat “zimní” verzi festivalu, ovšem pod novým názvem – Zimní BOMBAfest 2009. Tento nástupnický festival se uskutečnil v listopadu 2009 v clubu Buena Vista, bohužel už bez úvodního iniciátora těchto akcí.

Zajímavý zlom přineslo jaro roku 2010. Poté, co team rádia Bomba připravil a kompletně naplánoval Letní BOMBAfest 2010 (nástupce Kapeláže 2009) , včetně zajištění financování a všech potřebných povolení, přišel technický zajišťovatel Kapeláže 2009 s tím, že pořádá Kapeláž 2010. Prakticky se tak pořádaly 2 akce stejného typu v rozmezí 14 dnů a to bez ohledu na výsledek. Team rádia Bomba považuje pokračování v pořádání festivalu Kapeláž technickým zajišťovatelem z roku 2009 za neoprávněné přisvojení akce, proti kterému vystupuje.

Letní BOMBAfest 2010 proběhl počátkem května 2010 a byl do detailu připraven. Bohužel velká nepřízeň počasí (14°C a déšť) spojená s technickými problémy na straně ZČU (nevhodné připojení elektrické energie) festival nepodpořily a tak byl cca v 18 hodin přerušen a operativně přesunut do klubu Studna, kde v čase 20:00-24:00 zahrály zbylé kapely, ovšem již v teple a pod střechou.

I přes nepřízeň počasí se na akci objevilo v součtu více než 400 studentů, což bylo vzhledem k počasí opravdu pořádné číslo!

Po zásahu počasí, ale i škození ze strany “konkurenčních” pořadatelů stejného festivalu, došel team rádia Bomba k závěru, že kampus ZČU, kde vyvstávají technické a organizační problémy, musí BOMBAfest bohužel opustit. Začalo tedy s hledáním nového areálu, který by byl pro akci vhodný. Nejdříve bylo uvažováno o pořádání festivalu v amfiteátru za OC Plaza, ovšem nájemní smlouva ze strany provozovatele OC Plaza se ukázala jako neschůdná překážka. Následovaly varianty jako Borský park a podzemní garáže pod mostem Milénia. Všechny tyto varianty se ukázaly jako liché poté, co pořadatelé objevili areál Světovar!

Areál Světovar je unikátní stavebně-technickou památkou. Bývalý pivovar, který v minulých letech obývala armáda a který je nyní zcela opuštěn, byl pro pořadatelský team rádia Bomba jasným řešením. Nabízí totiž jak krytý prostor (velké haly) pro krytou stage, tak i obrovské dlážděné nádvoří pro open-air stage.

Díky velké přízni UMO 2 se podařilo pořadatelům areál zajistit a získat tak prozatím bezkonkurenčně nejlepší prostor pro akce tohoto typu. Pro Zimní BOMBAfest 2010, který se v tomto areálu uskuteční, bude použita “velká hala” o výměře cca 1000 m2, “malá hala” o výměře cca 450 m2, krytá rampa/terasa o výměře 200 m2 a v neposlední řadě i dlážděné nádvoří o rozloze 2200 m2. Ve velké hale bude probíhat hlavní produkce – studentské kapely. Uprostřed dlážděného nádvoří pak najdou návštěvníci festivalu rampu, na které bude postavena stage s DJi. V případě nepříznivého počasi bude DJ stage přesunuta do “malé haly”. Na nádvoří se mohou návštěvníci těšit i na stánek studentských organizací, soutěže od Dioné, nafukovací atrakce G-City, RedBull bar, stánek s pivem a občerstvením, stánek Klubu malých pivovarů se speciálními pivy, pochoutku “Prase v popelnici”, tedy prase pečené v přímo v kontejneru, “panákový bar” a… Nechte se překvapit a přijďte.

Díky zvýšeným nákladům na pořádání celého festivalu mimo kampus ZČU byl organizační team nucen zavést vstupné, ale to pouze symbolické, ve výši 30 Kč pro studenty. Inu který jiný festival navštívíte za takových pár korun?

Na oplátku se můžete těšit na skvělé ceny, například Fernet za 15 Kč, Vodku za 15 Kč, Rum za 15 Kč, Zelenou za 15 Kč nebo Jablíčko za 15 Kč. A nebojte, ceny jsou uváděny za “velkého” panáka, tedy za 0,04l. Cena piva bude také výborná a o ostatním ani nemluvě. Vyslechnete 5 studentských kapel a 3 DJs.

Na akci Zimní BOMBAfest 2010 – vítání nového semestru určitě nesmíte chybět!

Na festival se dostanete TRAM č.2, směr Světovar – zastávka Brojova. TRAM vám zastaví cca 30 metrů před vstupní branou do areálu Světovar (určitě nezabloudíte), tak neváhejte a “přijeďte”!

Přidejte se k akci na Facebook.com:

Nebo navštivte oficiální web BOMBAfestu:

Zimní BOMBAfest 2010 - Vítání nového semestru!