Netradiční Silvestr

Ne všem je známo, že nadcházející rok se honosí názvem Mezinárodní rok astronomie (IYA). Jeho celosvětové zahájení proběhne ve dnech 15. a 16.1.2009 v sídle UNESCO v Paříži. Právě v roce 2009 totiž uplyne 400 let od použití prvního dalekohledu (Galileo Galilei) a zároveň i od publikování díla Astronomia Nova, které napsal Johannes Kepler působící v té době na dvoře Rudolfa II. v Praze.

Na tomto zahájení je Česká republika zastoupena 2 členy a může nám být ctí, že oba jsou studenty ZČU, konkrétně fyziky a astronomie na FPE. Jedná se o Miloslava Machoně a Jakuba Tomana (určitě se s nimi podaří pro Dioné sehnat rozhovor nejen o IYA).

Právě v souvislosti s touto akcí se server www.astro.cz rozhodl pro neobvyklý projekt, a to představení astronomie na celém světě (http://www.astro.cz/clanek/3508). Začíná se na ostrově Kiritimati v 10:45 SEČ (právě v tuto dobu budou slavit Nový rok) a konec se plánuje na 1. ledna v 9:30 s přestávkou mezi 1:00 a 7:00).

Během těchto přenosů se můžeme dozvědět nejen o tom, kdy a kde začne rok 2009, ale i o tom, co se na tento rok chystá. Určitě půjde o zajímavé zpestření oslav Silvestra a Nového roku nejen pro milovníky astronomie.

Ale toto je jen jedna z akcí, na které se v rámci IYA můžeme těšit. O řadě dalších, včetně evropského zahájení roku konaného již 7. ledna v Praze, se dočtete na http://www.astronomie2009.cz/ .

Přidej komentář jako první k "Netradiční Silvestr"

Zanechte komentář