48. ročník filmového festivalu mě nezklamal

Tak a je to za mnou. Událost, na kterou se člověk těší celý rok a když se dočká, uteče jako voda. 48. ročník filmového festivalu v Karlových Varech je tradiční událost, jež zpestřuje kulturní scénu České republiky a v současné době zároveň život celebrit. Je vícero způsobů, jak lze tento letní festival pojmout. Filmoví nadšenci od rána do večera běhají po Varech a přebíhají z jednotlivých sálů, jiní se pouze projdou po městě a snaží se “nasát atmosféru” a někteří jedinci se jedou velmi draze opít do místního Jameson stánku a podobně. Jistě by se dalo vyjmenovat spoustu dalších důvodů proč festival navštívit.

Proč tedy festival zmiňuji na Dioné? Je to událost, která je plná mladých a nadšených lidí. Je to událost, jež dává prostor menším filmům a začínajícím tvůrcům. Událost, která inspiruje, těší, šokuje, pohladí po duši, nadchne, ale sem tam i znechutí či rozesmutní.  

Stále je možnost festival navštívit, neboť pokračuje do soboty. Vary jsou lázeňské město, a tak oplývají velkým množstvím hotelů, kde je možné (většinou tedy draze) sehnat ubytování. Pokud chce návštěvník pojmout festival ekonomicky, není problém sehnat velmi levný nocleh ve stanovém městečku či v místních školách, intrech apod. Někteří obyvatelé Varů dokonce v době festivalu pronajímají poměrně levně své byty a je tedy možné strávit několikadenní svátek filmu s partou přátel právě zde.

Co se týče filmů, to je kapitola sama o sobě. Pokud hledáte oddechové filmy s happyendem, na MFF KV je nenajdete. Je vhodné si před festivalem detailně prostudovat jednotlivé popisy filmů a především si stihnout včas zarezervovat lístky na film. Pokud zjistíte, že jsou již vstupenky vyprodány, nezoufejte. Na většinu obsazených filmů se lze dostat (ovšem s platným Festival Passem) jiným způsobem. Stačí chvíli před začátkem filmu postát před daným sálem a uvaděči vás na film zhruba pět minut před začátkem vpustí. Takto jsme se letos dostali na většinu filmů, o které jsme měli zájem a vstupenky již byly vyprodány. Je třeba pamatovat na to, že ne každý film je filmem dobrým a kvalitním. Každý rok se mi pravidelně stává, že narazím na podivný experimentální dílo, které je třeba přetrpět, prospat a tak dále. Dva roky zpátky jsem byla svědkem toho, jak tři čtvrtina sálu opustila film cca po dvaceti minutách. Ale I to k filmovým zážitkům patří a člověk má pak aspoň o čem vyprávět. Nicméně nabídka filmů je ve Varech opravdu pestrá a je tedy z čeho vybírat. Mně osobně ve Varech nikdy nezklamaly dokumentární filmy.

Pokud člověk touží po nějaké noční párty, ve Varech o ně rozhodně není nouze. Ale je třeba myslet na to, že ceny jsou zde opravdu vysoké, a tak je třeba dát pozor, aby po nějakém tom drinku zbyly druhý den peníze na jídlo.  Není nad to si koupit v Bille vínko a s přáteli jej vypít v šeru místního parku za letního večera. A pokud se vydáte mimo nejrušnější festivalové centrum, je možné narazit na místní hospody, které nabízejí jak pití, tak jídlo za rozumné ceny.

Jediné, co mě na festivalu mrzí je fakt, že v poslední době podléhá příliš mechanismům trhu a komerce. Před rokem jsme si povídali s jedním starším pánem, jenž byl ve Varech místní a ten nám pověděl, že dříve býval festival o něčem jiném. Celé město se hodilo do gala, celebrity (tím myšleno opravdoví herci) se procházeli po kolonádě mezi lidmi, dávali autogramy a tím nejdůležitějším bodem byly právě filmy. Kdežto dnes se stává festival hlavním předmětem českého bulváru, který pořádá hon na to, aby vyfotil modelku s nejkratší sukní, nejhlubším výstřihem a já nevím s čím dalším. Ale k tomu nás holt tlačí současný trend a my s tím nic nezmůžeme. Ale dost s kritikou. Festival má stále co nabídnout – někteří hosté festivalu jsou velmi kvalitní osobnosti, organizátoři se snaží a co si budem povídat. Filmové zážitky zde patří mezi ty nejzajímavější v celém roce.

A co vy? Navštívili jste letos, nebo jindy filmový festival? Jaké jsou vaše postřehy a zážitky?

Přidej komentář jako první k "48. ročník filmového festivalu mě nezklamal"

Zanechte komentář