Blíží se konec letního semestru a začátek zkouškového období. Co na to říkají studenti z technických fakult?

První student, kterého jsem se zeptal, je z Fakulty elektrotechnické, studuje první ročník.

Co pro tebe znamená konec semestru?

Pro mě je konec semestru začátek nepřetržitého učení, abych získal všechny zápočty v řádných termínech. Chtěl bych zkusit jít i na zkoušku v nějakém předtermínu.

Jak si myslíš, že se budeš cítit na konci zkouškového období?

Tak budu se cítit určitě unaveně z učení, ale snad budu mít na za to splněny všechny zápočty a zkoušky.

Je zatím nějaký předmět, který ti dělá problém?

Samozřejmě ne vždy jde vše podle našich očekávání. Zápasím trochu s matematikou, ale to je mojí vinou, protože jsem občas nechodil na přednášky ani na cvičení z pracovních i osobních důvodů.

Jak se Ti líbí po roce v Plzni a na univerzitě?

Plzeň je krásné město, je tu skvělé vyžití i skvělý studentský život. Univerzita naplnila všechny moje ideály o vysoké škole, ale zjistil jsem, že dopracovat se k akademickému titulu, není jednoduchá záležitost.

Druhý student odpovídající na mé otázky je z Fakulty elektrotechnické, studuje třetí ročník.

Řekni mi, co pro takového studenta ve třeťáku znamená konec semestru?

To znamená dokončit všechny předměty a všechny zkoušky a hlavně odevzdat dokončenou bakalářskou práci. Dále jí jen obhájit, převzít si diplom a získat akademický titul.

Jak jsi napsal státnice?

Státnice jsem napsal téměř na plný počet bodů. Byly tam věci, které jsem dlouho neviděl, ale naštěstí jsme od našich učitelů na FELce měli kvalitní přípravu.

Budeš pokračovat v navazujícím studiu na FELce?

Ano, rád bych pokračoval a vystudoval elektrotechnického inženýra. Přihlášku jsem podal a doufám, že se dostanu na navazující. Ale po inženýrovi už chci skončit a jít pracovat někam do podniku jako projektant elektro.

Třetí student, který mi odpovídal na otázky je z Fakulty strojní a studuje druhý ročník bakalářského studia.

Typická otázka pro všechny. Co pro tebe znamená konec semestru a začátek nového zkouškového období?

Jelikož nic není zadarmo, budu se muset důkladně připravovat na zkoušky. U většiny předmětů mám již splněny podmínky na zápočet. Počítám, že u většiny předmětů nedám zkoušku na první pokus. Ale určitě 90 % předmětů splním. Počítám taky s tím, že nějaký předmět neudělám a budu si ho muset znovu zapsat, ale to už ke studiu na vysoké škole patří.

Už máš vybranou bakalářskou práci?

Zatím ještě nemám. Stále se nemohu rozhodnout, o čem bych rád psal svou bakalářku.

Ohodnoť několika málo slovy svou fakultu.

Fakulta strojní je kvalitní fakulta. Je tu dobrý vztah mezi studenty a zaměstnanci fakulty, přes komunikaci se studijním oddělením, až po doktorandy, docenty a profesory. Přímo výuka mě občas nebaví, ale ne každého musí vše bavit. Ale musím říct, že nás vždy učí odborníci v oboru a dokážou nám dobře předat informace a jejich poznatky.

A naopak ohodnoť studentský život v Plzni oproti tomu školnímu.

V Plzni to večer opravdu žije. Pravidelně každou středu vyrážíme s kamarády do města zapařit. A když nejdu do města, zajdu si rád do VŠ klubu např. do Studny. Po náročném školním dni si rád večer od všeho vydechnu u dobrého piva s kamarády. Tady v Plzni je mnoho aktivního i společenského vyžití, což je super, každý si tu najde tu správnou zábavu.

Čtvrtý a poslední student odpovídající na otázky studuje FEL první ročník.

Řekni, jak se cítíš před začátkem zkouškového období?

Už začínám pociťovat všechno to odkládání učení na poslední chvíli, ale naštěstí jsem chodil na skoro všechny přednášky a všechna cvičení. Určitě se na mě usměje štěstí a všechny zkoušky a zápočty udělám. Možná na druhý i třetí pokus, ale je důležité, abych všechny předměty splnil, a hlavně podmínky pro postoupení do dalšího ročníku.

Co budeš dělat o zkouškovém období kromě učení?

Budu chodit do práce, abych si něco přivydělal. Konečně stihnu shlédnout všechny seriály, které mám rozkoukané. Chtě bych jet v létě k moři. A snad dočtu všechny knížky, které mám rozečtené.

A jak se ti líbí na univerzitě a v Plzni?

Na univerzitě úplně nevím, ale musím podotknout, že v menze jsou výborná jídla s hvězdičkou. Na fakultě jsem docela spokojen. V letním semestru jsem se konečně setkal i s praktickou výukou a ne pořád jen ta teorie. A co se týče Plzně jako města, je docela pěkné. Je tu pěkně organizovaná doprava a v podstatě nic tu není daleko, jen vyjdu z koleje a mám vše, co potřebuji, takřka po ruce.

A co Vy? Jak se cítíte před začátkem zkouškového období? Jaký bude mít průběh podle Vašeho názoru?

Dioné děkuje Všem studentům, kteří odpovídali na otázky a přejeme všem studentům i doktorandům, odborným asistentům, docentům, profesorům, zkrátka celé Západočeské univerzitě v Plzni, hladký a příjemný průběh zkouškového období.

Přidej komentář jako první k "Co říkají studenti z technických fakult na konec semestru a začátek nového zkouškového období?"