Jak na předzápis rozvrhu na příští rok

A je to tady! Neoblíbené zkouškové období je před námi. S koncem letního semestru se ale pojí také předzápis předmětů do dalšího roku! Jak a kdy se na tento proces vrhnout vám poradí Dioné….

Pamatuji si, když jsem si měla celá nervózní vytvořit svůj první VŠ rozvrh. Vlastně všeobecně svůj první rozvrh, neboť na střední, natož základní škole, nebyl výběr umožněn. Bláhově jsem se do téhle akce pustila až večer v inkriminovaný den (ačkoliv zapisování bylo otevřeno už od 9 ráno), takže jsem (k mé nespokojenosti) měla v rozvrhu samé díry a výuku až do večera. První den školy jsem navíc zjistila, že nemám zapsaný nejdůležitější áčkový předmět, takže jsem první týden strávila na studijním, kde byli naštěstí vždy ochotní a příjemní.

 

A jak tedy nejlépe začít, abyste se podobným pochůzkám vyhnuli?

Včas. Letos začínají předzápisy 19. května od 9 hodin (váš přesný termín si můžete zkontrolovat na Portálu v sekci Předzápis nahoře). Osobně doporučuji vytvořit si rozvrh několik dní předem a první si zapisovat předměty s nízkou kapacitou, případně předměty, které musíte opakovat.

 

Co zapisovat?

Samozřejmě áčkové (povinné) a béčkové (povinně-volitelné) předměty. Na Portálu se můžete podívat na doporučené předměty v sekci Vizualizace studia (kde se dozvíte také to, kolik předmětů vám ještě chybí) a od toho se odrazit. U větších předmětů se otvírá více rozvrhových akcí převážně pro cvičení, takže je dobré se poradit se staršími ročníky, se kterým cvičícím byli studenti spokojeni, a který jim naopak nesedl. Některé obory mají navíc možnost si zapsat předmět v angličtině či češtině (anglické verze mají zpravidla o 1 kredit vyšší hodnocení), ale pozor – zapsání si předmětu v angličtině může být povinné (jinak by vám nevycházely kredity). Pro příklad uvedu sebe – mám možnost si zapsat 6 matematických předmětů v angličtině či češtině, ale minimálně 3 si musím zapsat v angličtině, jinak bych nedosáhla potřebného počtu kreditů. Zajisté to mají některé obory podobné.

 

Céčka, sbírá céčka

Myslím, že pokud vám to fakulta umožňuje, je výhodné si zapsat i céčkové (volitelné) předměty, které třeba nemáte doporučené, ale zajímají vás. Vždyť po ukončení studia už za podobné kurzy budete muset platit! Zde je možnost si látku osvojit zdarma, navíc za předmět dostanete v případě zvládnutí kredity (v případě nezvládnutí na předmět budete moci použít propustku, ale je jich omezený počet). Na Západočeské univerzitě existuje mnoho zajímavých předmětů, stačí jen umět dobře hledat (nejsnazší cesta vede opět přes sekci Předzápis a vyhledání předmětu). Naučíte se tak například znakovou řeč, základy lukostřelby či orientovat se v osobních financích. Pokud uvažujete, zda si na letní semestr zapsat či nezapsat tělocvik, nezapomeňte, že dozápis tělocviku KTS (Katedra tělesné výchovy a sportu) v letním semestru neumožňuje – zápis je možný jen do 30. 10. daného roku.

 

Omezené kredity

Ne všechny fakulty umožňují libovolný zápis volitelných předmětů, a pokud, kredity za ročník nesmí přesáhnout počet určený fakultou. Pokud navýšení potřebujete (hlavně kvůli opakování předmětu), musíte si o něj zažádat, ale fakulty žádost většinou schválí (zvlášť u výše zmíněného případu).

 

Problém s rozvrhem

Pokud máte kolizi v rozvrhu u předmětu, který má vypsaný více přednášek/cvičení, většinou se stačí s učitelem domluvit. Pokud není předmět přeplněný, často se lze dohodnout, že zapsáni budete například na čtvrtek, ale chodit na cvičení budete v pátek apod. V případě úprav po 31. srpnu si stačí zajít na studijní oddělení s přesnou ideou, jak chcete rozvrh předělat (ovšem pochopitelně to musí být možné – např. pro vás musí být v danou rozvrhovou akci místo). Milé jednání a vlídné slovo dělá zázraky :).

 

 

A co vy? Už máte představu, jak bude vypadat váš rozvrh na příští rok?

Přidej komentář jako první k "Jak na předzápis rozvrhu na příští rok"

Zanechte komentář