Předběhni rektora

Jak by se mohlo zdát díky nadpisu, nebudete předbíhat rektora v menze na obědě nebo ve frontě v nějakém obchodním centru. Budete se snažit předběhnout rektora v rámci akce Běh s rektorem. Tato akce se bude konat již příští středu v areálu na Borech a výběh začne od budovy, kde sídlí Katedra tělesné výchovy. Tato akce je v rámci oslav 25. narozenin univerzity.  Koneckonců běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, jaký lidstvo zatím vymyslelo. Stačí nazout staré kecky, vylézt před barák a už se můžete prohánět venku s větrem ve vlasech.  A na to, jak celá akce bude probíhat, jsme se šli zeptat tiskové mluvčí Západočeské univerzity Kamily Kolářové. 

  

1) Dobrý den, jako člověk, který rád běhá, kvituju akci Běh s rektorem a chtěl bych se hned zeptat: poběží opravdu rektor?

Ano, pan rektor samozřejmě poběží. Jak sám říká, je spíše příznivce cyklistiky, ostatně téměř denně jezdí bez ohledu na počasí do práce na kole, ale o to víc je pro něho běh zajímavou výzvou a je odhodlán minimálně při zahřívacím kole před sebe nikoho nepustit. J

 

2) Co bylo prvním impulsem ke vzniku této akce?

Když jsme sestavovali program oslav 25. výročí založení naší univerzity, chtěli jsme, aby nebyl jednostranně zaměřen, ale pokrýval široké spektrum aktivit, od vzdělávacích přes kulturní až po sport. Proto jsme přišli i na myšlenku nenáročné sportovní aktivity, do které by se mohli zapojit studenti, zaměstnanci i veřejnost a která by byla bytostně spojena s univerzitou – proto Běh s rektorem. Oslovili jsme katedru tělesné výchovy a sportu a akce začala velmi rychle získávat konkrétní obrysy.

 

3) Kde a jakým způsobem se poběží ?

Běh s rektorem bude mít podobu štafetového závodu dvoučlenných týmů. Poběží se 27. dubna okolo celého kampusu na Borských polích, start a cíl bude před tělocvičnou a trasa měří cca 1500 metrů. Nejprve se v 16.30 uskuteční  zahřívací kolo v délce 400 metrů, ve kterém hromadně startuji všichni účastníci v čele s panem rektorem. Poté už pokračují dále první běžci z přihlášených dvojic, přičemž každý ze dvojice poběží střídavě dva okruhy. Jak vidíte, je to akce svým rozsahem opravdu nenáročná, spíše symbolická – nejde o trofeje, ale o to, abychom se společně odreagovali a pobavili. Šlo nám především o to, aby se nebáli zapojit i řadoví zaměstnanci, kteří třeba jinak nesportují. Myslíme si, že krátký okruh okolo kampusu zvládne úplně každý.

 

4) Je potřeba zaplatit nějaké startovné, nebo může přijít kdokoliv, postavit se na trať a vyběhnout?

Startovné se neplatí, pouze je třeba se kvůli organizaci závodu předem zaregistrovat na http://kts.zcu.cz/online/Beh_s_rektorem/index.html. S registrací neváhejte, prvních sto přihlášených týmů obdrží po doběhnutí pivo zdarma!

 

5) Budou nějaké ceny?

Oceněny budou nejrychlejší tři dvojice. Zároveň bude vyhlášen i vítěz celouniverzitní soutěže O pohár rektora ZČU, v níž fakultní týmy soupeřily od října do dubna v individuálních i kolektivních sportech.

 

6) Budou nějaké akce, které budou doprovázet Běh s rektorem? Myslím tím, jestli se doběhne a pak už nebude nic.

V kampusu ZČU bude ve stejnou dobu probíhat tradiční Kapeláž – festival studentských kapel, který obstará hudební kulisu k závodu. Ti, kdo nepoběží, tedy mohou poslouchat hudbu a fandit kolegům ve sportovních dresech. Závodníci si po doběhnutí mohou dát v klidu malé občerstvení, vydechnout si a užít si dobrou muziku.

 

7) Kolik by se mělo zúčastnit (nejen) studentů, aby se mohlo říct, že to byla vydařená akce?

Jak už jsem uvedla, pro prvních sto přihlášených týmů bude za odměnu připraveno pivo zdarma. Myslíme si, že sto dvojic se mezi studenty a zaměstnanci určitě najde – hlásit se samozřejmě můžou i jejich kamarádi, absolventi a další lidé. Budeme rádi, když se tuto hranici podaří překonat.

 

8) Plánuje univerzita nějaké podobné akce v dohledné době?

Pokud jde o akce zaměřené na pohyb, můžu zmínit například jednu z doprovodných aktivit  oslav 25 let, celouniverzitní pochod Exodus, který v sobotu 14. května pořádají studenti – letos se vyráží do Dýšiny. Jinak bych vás všechny ráda už teď pozvala na 11. května na videomapping, který se bude promítat na budovu právnické fakulty. Připravila ho fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a začne v 21 hodin. V létě pak budou v centru Plzně dvě výstavy o ZČU – v mázhausu radnice a před studijní a vědeckou knihovnou. Protože dbáme na vyváženost, na 5. října jsme oproti dubnovému Běhu s rektorem naplánovali Pivo s rektorem, které si budou moci dát zájemci v prostorách Plzeňského Prazdroje. J Na celý program oslav mrkněte na www.zcu.cz/25let.  

Přidej komentář jako první k "Předběhni rektora"

Zanechte komentář